O związkach psychiki z odchudzaniem

Jako psycholog pracujący z osobami odchudzającymi się często odpowiadam na pytanie, jaka jest rola psychiki w nadmiernym objadaniu się. Odpowiadam znacząca, choć w każdym przypadku inna. Jedzenie oprócz swojej pierwotnej funkcji odżywczej może spełniać jeszcze inne funkcje- funkcje psychologiczne. Poniżej opiszę, niektóre z nich.

JEDZENIE JAKO NAGRODA: Jeżeli jesz wtedy, kiedy osiągasz sukces, kiedy awansujesz, podejmiesz trafną decyzję, porządnie posprzątasz mieszkanie, to być może jesteś jedną z osób, które nagradzają siebie poprzez jedzenie. Jest to zwyczaj dość mocno zakorzeniony w naszym społeczeństwie- różne okazje świętuje się przy pomocy posiłków. Nie ma w tym oczywiście nic złego, dopóty dopóki nie jest to jedyny lub główny sposób nagradzania się.

JEDZENIE JAKO ROZRYWKA: Jeżeli w szary zimowy dzień chętnie wybierasz się do kuchni, żeby ugotować ( znaleźć) tam coś, co mogłoby być lekarstwem na nudę, oderwaniem od nieciekawej pracy, nudnych obowiązków domowych, to być może jesteś osobą dla, której jedzenie jest źródłem rozrywki.

JEDZENIE JAKO ANTIDOTUM NA NIEPRZYJEMNE UCZUCIA, SYTUACJE: Zdenerwował Cię szef, pokłóciłaś się z mężem, przeżywasz trudności w domu….? Odkrywasz, że najlepszym ukojeniem na skołatane nerwy jest jedzenie…. Jest to jeden z najczęściej stosowanych sposobów rozluźniania się. Wtedy, gdy zjemy za dużo, najczęściej czujemy się ociężali, żołądek jest rozciągnięty ( w przeciwieństwie do skurczonego z nerwów), nachodzi nas przyjemna senność… Wydawałałoby się doskonałe lekarstwo na stres. Niestety, przestaje być takie doskonałe, gdy pojawiają się zbędne kilogramy.

JEDZENIE JAKO SPOSÓB OKAZYWANIA MIŁOŚCI: Już od małego dziecka jedzenie kojarzy nam się z bliskością i opieką rodziców, którzy karmiąc nas okazując nam miłość, troskę i zainteresowanie. W dorosłości, często nieświadomie karmimy siebie dając sobie miłość, wtedy, kiedy tej miłości akurat nie czujemy.

Wymienione powyżej psychologiczne funkcje jedzenia to tylko nieliczne przykłady. Jest ich tak naprawdę tyle, ile osób zmagających się z problemem nadwagi. Indywidualność każdej osoby przejawia się też w jej specyficznym stosunku do jedzenia. Rolą psychologa, który pracuje z osobami odchudzającymi się jest właśnie pomoc w zidentyfikowaniu roli jedzenia w ich życiu. Następnie psycholog wraz z klientem, który się odchudza szukają mocnych stron klienta, które pomogą w zastąpieniu objadania się innymi- bardziej korzystnymi formami radzenie sobie z trudnościami, sprawiania sobie przyjemności i dbania o siebie. Tak, więc sesje psychologiczne w kontekście odchudzania są twórczym poszukiwaniem nowych rozwiązań, tak żeby jedzenie mogło pełnić funkcje odżywczą a nie służyło jako środek zaradczy na inne problemy. Automatyczną konsekwencją takich zmian jest spadek wagi i zdecydowanie mniejsze zaabsorbowanie jedzeniem.

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane taką pracą.

Justyna Domanowska-Kaczmarek Psycholog pracująca z osobami odchudzającymi się.

 wróć na górę strony

fkoło – Tworzenie Stron